Майже все, що ми знаємо, вміємо, є наслідок здатності мозку запам'ятовувати й зберігати в пам'яті образи, думки, пережиті почуття, рухи та їх системи. Для кожного з нас пам'ять унікальна. Вона дозволяє нам усвідомлювати і власну індивідуальність, і особистість інших людей.
Втративши пам’ять, людина втрачає власне «я», перестає існувати.
Людська пам'ять закодована в десяти мільярдах нервових клітин, що утворюють наш мозок, і в десяти трильйонах зв'язків між цими клітинами. Сліди пам'яті – це живі процеси, які трансформуються і наповнюються новим змістом кожного разу, коли ми їх пожвавлюємо. Одним із механізмів пам’яті є забування.
День доброї пам’яті(Good Memory Day), що відзначається щороку 19 січня, — це день, присвячений плеканню добрих моментів з нашого минулого і сьогодення, а також створенню нових для майбутнього. Цей день заохочує нас зосередитися на позитивних спогадах і дослідити способи покращення нашої пам’яті.
Гіпокамп, відкритий Юлієм Цезарем Аранцієм, відіграє ключову роль у формуванні пам’яті. Дослідники когнітивної революції вивчали пам’ять, що призвело до створення інноваційних моделей для комп’ютерного моделювання. З віком кількість білків і гормонів, які стимулюють клітини мозку, зменшується, що впливає на пам’ять. Медитація та дієти, багаті на інгредієнти, що покращують пам’ять, можуть допомогти поліпшити пам’ять.
Пам’ять – одна з найпотрібніших, найскладніших і найзагадковіших особливостей нашого організму. З кожним роком наука прогресує, і люди дізнаються все більше цікавих фактів про пам’ять.
Геніальний автор історій про Пітера Пена Джеймс Баррі казав: «Бог дав нам пам’ять, аби ми могли мати троянди у грудні». Чому б ні. Але не тільки для цього.
Цікаві факти про людську пам’ять
Наш мозок може зберігати неймовірні обсяги інформації. Вчені регулярно намагаються виміряти максимальний обсяг людської пам’яті, й за останніми даними це 2,5 петабайтів (1015) даних. Просто уявіть, що у вас у голові 4000 айфонів на 256 ГБ. Ціну можна не уявляти.
Ми починаємо забувати ще у дитинстві. Дитячі спогади згасають не в дорослому віці. Так діти у 5-7 років пам’ятають 60% того, що відбувалося раніше, а 8-9-річки мають лише 40% тих самих спогадів.
Двері допомагають забувати. Як казав Бродський: «Не виходь із кімнати, не роби помилку.» Прохід крізь двері наш мозок сприймає як закінчення якоїсь події. Імовірність щось забути, якщо ви вийшли з кімнати, зростає утричі. А найцікавіше те, що достатньо навіть уявити двері, і ви згадаєте менше, ніж могли б до цього.
Ми погано запам’ятовуємо звуки. 65% усіх людей для ефективного навчання потребують бачити інформацію. Щодо сприйняття на слух, то у пам’яті лишається лише 1/5 почутого.
Є найкращий вік для запам’ятовування облич й імен. І він різний. Пам’ять на обличчя погіршується після 30-34 років, а на імена слабне вже у 20 із копійками.
Щоб пригадати, закрийте очі. Так можна пригадати на 23% більше інформації. Трюк досить простий – ви блокуєте все, що вас візуально відволікає.
Деяка брехня краще запам’ятовується. Ні, не та, яку говорять вам, а та, яку вигадуєте ви. Якщо не хочете, щоб вас викрили, уникайте брехливих заперечень (коли ви спростовуєте те, що є правдою), а вигадуйте власні історії і теорії – це простіше потім пригадати.
Ми вигадуємо «кохання з першого погляду». Коли ми пригадуємо перші дні знайомства з коханими, ми переносимо на ці спогади свої нинішні почуття і починаємо вірити, що так воно й було. Хороша новина – іноді все справді з першого погляду.
Медитація покращує пам’ять. Студенти, які 4 рази на тиждень медитували протягом 45 хвилин, отримували значно ліпші бали на екзаменах.
Шульги мають ліпшу пам’ять. Усього 10% населення планети ліворукі, і вони мають суперсилу краще запам’ятовувати інформацію. Справа у тому, що у них більш розвинене мозолисте тіло, що сполучає півкулі мозку.
Хороше пам’ятається довше. І не вірте, якщо вас називають злопам’ятним. Адже з часом люди забувають 60% поганих подій і вражень і лише 42% − хороших.
Задрімайте, щоб краще запам’ятати вивчене. 40-хвилинний сон після навчання на 25% покращує результати запам’ятовування.
Телебачення таки «роз’їдає мізки». Кожна зайва година на день перед телевізором на 1,3% підвищує імовірність розвитку хвороби Альцгеймера у людей віком 40-59 років.
Заняття спортом покращують пам’ять. Ви качаєте не лише м’язи, а й мозок, адже фізична діяльність поліпшує роботу гіпокампа, що відповідає за зберігання інформації у мозку.
Не горбтеся – це погано для пам’яті. Спинку рівніше – і все пригадаєте. Вчені з’ясували, що простіше пригадати потрібну інформацію, коли стоїш або сидиш рівно. Так мозок отримує на 40% більше кровопостачання і, відповідно, кисню.
Нюх – наша машина часу. Помічали, як швидко запахи здатні переносити нас у яскраві спогади минулого? Все тому, що нюхові цибулини тісно пов’язані з вищезгаданим гіпокампом.
Погіршилась пам’ять? Сходіть до ендокринолога. Люди, які мають проблеми зі щитовидною залозою, часто відзначають погіршення пам’яті й зниження концентрації уваги.
Пейзажі корисні для пам’яті. Час на природі діє подібно до медитації та занять спортом. Цікаво, що навіть фотографії природи викликають покращення здатності запам’ятовувати.
Незвичні шрифти допомагають краще засвоювати інформацію. Варто було змінити шрифти в підручниках на не бачені раніше, і студенти краще здали іспити. Адже незвичне важче забути.
Сказане уголос краще запам’ятовується. Хочете про це поговорити? Наша довгострокова пам’ять любить, коли їй читають уголос. Скористайтеся цим, коли необхідно запам’ятати важливу інформацію.
Святкування Дня доброї пам’яті
Створення книги пам’яті. Чудовий спосіб відсвяткувати – створити книгу пам’яті або альбом, наповнений фотографіями і нотатками, які слугуватимуть візуальним нагадуванням про дорогі серцю моменти.
Пригадування позитивних спогадів. Пригадування позитивних спогадів може знизити ризик депресії, а для деяких людей — стати зворотним ефектом депресії. Цей день слугує нагадуванням про необхідність зосередитися на радісних і приємних подіях минулого.
Поліпшення пам’яті. День доброї пам’яті — це можливість долучитися до заходів, які покращують пам’ять, наприклад: рахувати подумки, вивчення іноземної мови, запам’ятовування списків і тестування на пригадування, малюємо карти з пам’яті, здорове харчування
Перегляд старих спогадів. Відтворіть пам’ятні дитячі фотографії або перегляньте старі фотоальбоми, щоб знову пережити щасливі моменти.
Приготування страв для покращення пам’яті. Включіть у свій раціон продукти, які, як відомо, покращують пам’ять, такі як чорниця, темний шоколад і жирна риба.
Фотографування щасливих моментів. День доброї пам’яті дозволяє нам пережити спогади, близькі нашому серцю, і винести уроки з минулого досвіду. Це чудова нагода для зустрічей і возз’єднань, створення нових добрих спогадів на майбутнє.
День пам’яті також підкреслює важливість підтримки організацій, які допомагають людям, що страждають на захворювання, пов’язані з пам’яттю, такі як деменція.
День доброї пам’яті — це не просто день спогадів про минуле, це день підвищення нашої здатності створювати та зберігати прекрасні спогади. Це день, щоб оцінити складність людського мозку, радість від спогадів про щасливі моменти й важливість підтримки хорошого психічного здоров’я. Тож бережімо наші спогади й докладаймо всіх зусиль, щоб створювати більше теплих спогадів.
Тренування пам’яті: 10 порад
Щоб менше забувати, найголовніша порада — дотримуйтеся здорового способу життя. Прогулянки на свіжому повітрі, спорт і повноцінний сон допоможуть організму швидше справлятися зі стресами, а отже, у нього будуть сили і для повноцінної роботи мозку.
Робіть фізичні вправи. Під час занять спортом наш мозок насичується киснем. Будь-яке фізичне навантаження також сприяє створенню нейронних зв’язків, покращує тонус судин і знижує рівень стресу. Регулярні заняття спортом у період від 30 до 50 років допоможуть запобігти розвитку деменції на більш пізніх етапах життя....
Ходіть пішки. Ефект від ходьби — такий самий, як і від занять спортом. Півгодинна піша прогулянка прискорить кровообіг мозку, що в свою чергу допоможе поліпшити пам’ять і здатність до концентрації.
Танцюйте. Будь-яка рухова активність позитивно впливає на організм, насичує клітини киснем і запобігає ризику виникнення деменції. Крім того, під час занять танцями необхідно запам’ятовувати рухи, що відмінно розвиває пам’ять....
Стежте за рівнем вітаміну D. Низький рівень вітаміну D може викликати цілу низку проблем зі здоров’ям, зокрема зниження когнітивних функцій. Дослідження показало, що люди, у яких рівень вітаміну D нижче 20 нанограмів на мілілітр, втрачають пам’ять швидше, ніж ті, у кого вітамін D у нормі. Найкращий спосіб дізнатися, чи потрібна вам добавка цього вітаміну, — здати аналізи.
Спіть не менше 8 годин. Ідеально — лягати спати та прокидатися в один і той самий час. Неодноразові дослідження з вивчення взаємозв’язку сну та пам’яті підтверджують, що сон має вирішальне значення для нормальної роботи мозку, а його нестача погіршує пам’ять....
Їжте більше ягід. Намагайтеся їсти більше ягід, особливо чорниці. Фахівці з’ясували, що в тих, хто регулярно їсть принаймні по 200 грам полуниці або чорниці щотижня, пам’ять набагато краща. Чорниця багата на флавоноїди, які зміцнюють існуючі нейронні зв’язки в мозку.
Включіть у раціон клітковину. Продукти, в яких міститься клітковина, сприяють оновленню клітин мозку. Вона також стимулює обмін речовин і підтримує когнітивні функції. Клітковина міститься в бобових, овочах, горіхах....
Дозвольте собі чашечку кави. Уже давно точаться суперечки про те, чи впливає кофеїн на роботу пам’яті. Одне з недавніх досліджень показало, що чашка кави після виконання завдання дозволяє довше пам’ятати інформацію.
Читайте. Під час читання підвищується мозкова активність, поліпшується кровообіг і, як наслідок, поліпшується пам’ять. До того ж, читання тримає в тонусі нейрони й синапси мозку — чим краще вони працюють, тим краще працює наша пам’ять та увага....
Спілкуйтеся з друзями. Німецькі неврологи провели експеримент, в ході якого з’ясували, що люди з підвищеним дофаміном запам’ятовували інформацію краще. Виявилося, що гормон радості дофамін позитивно впливає на довгострокову пам’ять. Спілкування з друзями приносить нам задоволення, а отже, це швидкий шлях до хорошої пам’яті.
Вправи для пам’яті
Вправи, які покликані поліпшити пам’ять, називаються мнемотехніки. На перший погляд вони здаються простими. Втім, деякі з них допоможуть поліпшити не тільки пам’ять, а й роботу мозку в цілому.
Вивчайте напам’ять поезію і прозу. З одним лише застереженням — заучування повинно бути осмисленим. Спробуйте вчити невеликий вірш або уривок із оповідання щотижня. Ще краще, якщо потім ви будете декламувати вивчене. Так ви заразом простимулюєте і слухову пам’ять.
Згадуйте події дня. Вправа, яку легко робити перед сном. Згадайте, хто вам сьогодні подзвонив, з ким ви сміялися і над яким жартом. Чудово, якщо у вас вийде підключити зорову пам’ять і відтворити в уяві міміку людей, з якими ви спілкувалися.
Якщо ви все пам’ятаєте про поточний день, пригадайте минуле. Згадайте дитинство, назвіть імена та прізвища друзів із дитинства, подумки пориньте в деталі інтер’єру будинку, де ви бували. Виберіть фільм і спробуйте назвати спочатку всіх героїв, а потім і акторів, які зіграли в ньому.
Займіться вивченням іноземної мови. Класичний спосіб поліпшити пам’ять — зайнятися вивченням іноземної мови. Цей процес активізує головний мозок, навчить структурувати інформацію та аналізувати її. Навіть якщо ви будете вчити всього кілька слів на день, результат побачите вже через місяць....
Грайте в інтелектуальні ігри. Головоломки, ребуси, кросворди, онлайн-додатки — вибирайте з усього розмаїття ігор те, що цікаво саме вам. Але періодично змінюйте їх, адже мозок швидко звикає до одного виду завдань.
Малюйте. Багато людей краще запам’ятовують інформацію, якщо вона візуалізована. Якщо у вас немає візуальних підказок, спробуйте створити власні. Малюйте графіки або картинки, використовуйте маркери різних кольорів — так ви з більшою ймовірністю запам’ятайте всі деталі....
«Струсоніть» мозок. Змінювати звичний хід речей означає тренувати мозок. Змініть звичний стан справ: виберіть інший маршрут, почніть писати лівою рукою (або правою, якщо ви лівша), приймайте душ із закритими очима або навчіться жонглювати. Це допоможе мозку розбудити неактивні до цього часу області, змусить його по-новому запам’ятовувати послідовність і краще орієнтуватися в просторі....
Перестаньте все записувати. Відтепер список покупок — ваш ворог. Почніть з нього, а пізніше спробуйте обійтися без усіх списків, які ведете. Можливо, на початку це буде складно зробити, зате потім ви будете дякувати своїй пам’яті. Придумайте риму, пісню або жарт, щоб допомогти мозку запам’ятати певну інформацію.
Будьте уважні. Постарайтеся частіше фокусуватися на тому, що робите. Будьте усвідомлені в своїх рухах, підключайте увагу і «вмикайте мозок». Пам’ять тісно переплітається з увагою: нам рідко вдається згадати те, чому ми приділили мало уваги. Саме тому поліпшення концентрації призведе до розвитку пам’яті....
Встановлюйте зв’язки. Знаходьте яскраві асоціації з новим матеріалом. Подумайте, як ця інформація співвідноситься з тим, що ви вже знаєте. Встановіть зв’язок між новими ідеями і більш ранніми спогадами — так ймовірність того, що ви згадаєте недавно отриману інформацію, збільшиться....
Для бажаючих дізнатися більше:
«Суперпам’ять. Унікальна програма абсолютного поліпшення пам’яті і роботи мозку» М. Хеннер, Л. Хеннер
«Як розвинути феноменальну пам’ять і швидкість читання, або Фактор Ейнштейна» В. Венгер, Р. По
«Розвиток мозку. Як читати швидше, запам’ятовувати краще і досягати великих цілей» Р. Сайп
«Тренажер пам’яті: Як розвинути пам’ять за 40 днів» Гарет Мур
«Розвиток пам’яті» Гаррі Лорейн і Джеррі Лукас
Немає коментарів:
Дописати коментар